אוזניות

אוזניות מקצועיות לאולפן ביתי – אמת או קלישאה?

לאוזניות באולפני הקלטות יש שני תפקידים עיקריים: (1) לאפשר לנגנים ולזמרים להקליט תוך כדי שהם מאזינים לפלייבק (מבלי שהמיקרופון המקליט יאזין גם הוא); (2) לשמש אינדיקציה נוספת בשלבי המיקס והמאסטר.

אזניות מקצועיות להקלטה - Shure SRH440התפקיד החשוב ביותר של האזניות באולפן הביתי הוא לאפשר הקלטה "נקייה".  הרעיון הוא, שבזמן ההקלטה אנו שואפים כי המיקרופון המקליט ילכוד אך ורק (במידת האפשר) את הסיגנל שאנו רוצים להקליט. נניח ואתם מקליטים ערוץ שירה ומשתמשים במיקרופון קונדנסר – כל זבוב ברדיוס של 10 מטרים עשוי להיקלט במיקרופון… שלא לדבר על רוח קלה, זמזום מזגן או מאוורר של מחשב. כל אלו מהווים אסון לשלב המיקס, ולכן חשוב מאוד ליצור תנאים אופטימיליים להקלטה נקייה.

התפקיד השני של האזניות, כאמור, הוא לאפשר האזנה לפרויקט תוך כדי עריכה. הרעיון הוא שנקבל פרספקטיבה שונה של הקטע עליו אנו עובדים… סך הכל, אין לדעת מי יאזין לשיר שלנו ובאילו רמקולים או אוזניות הוא ישתמש.
מדובר בשלבים מתקדמים של הקלטות ועריכה, ואנחנו עוד לא שם.

 

איך משתמשים באזניות להקלטה נקייה?

תלוי בכרטיס הקול בו אתם משתמשים: כעיקרון, תמיד ישנה אפשרות להוציא את כל הסאונד מהמחשב אל האוזניות בלבד ("לעקוף" את המוניטורים), ואם אין – פשוט חברו את האזניות במקום המוניטורים (בשלב זה אתם כבר אמורים לדעת שמוניטור = רמקול).

הקלטות שירה עם אזניותכעת, כל שנותר לכם זה להקליט. אם מדובר בפיקאפ של גיטרה או מיקרופון אשר נמצא מרחק של מטר או יותר ממקור הסאונד שלכם – אין סיבה לחשוש מהפרעות ורעשים בהקלטה, ולכן אין צורך לרכוש אוזניות אטומות במיוחד (כאלו אשר אוטמות את הצליל בחלל האוזן ומאפשרות למינימום סיגנל לצאת החוצה).

הבעיה האמתית מתרחשת לרוב כאשר אנחנו מקליטים שירה. הקלטות מסוג זה מתבצעות כמעט תמיד במיקרופון מסוג קונדנסר (אודות לטווח התדרים הרחב שהוא מסוגל לקלוט ולרגישותו הגבוהה), ולכן אנו חייבים לשמור על דממה מוחלטת בחלל החדר בזמן ההקלטה.

 

לסיכום, כמה המלצות שכדאי לזכור בזמן שמקליטים:

  • דוממו מזגן, סגרו חלון או דלת, וכבו את הטלפון (בכלל – עדיף לכבות את הטלפון בכניסה לאולפן).
  • אם התקציב מאפשר, רכשו אזניות אטומות. קראו ביקורות לפני רכישה, ונסו בעצמיכם.
  • מזמינים אנשים להקליט? רכשו "מגבר אוזניות" אשר מאפשר לכם להקליט מספר אנשים בו-זמנית, כל אחד עם האזניות שלו.